بازگشایی مدارس و شیوع کرونا

سال تحصیلی چند روزی می‌شود که آغاز شده در حالی که شیوع ویروس کرونا همچنان ادامه دارد.

با توجه به اینکه شیوع کرونا در اجتماعات شدت می‌گیرد آغاز سال تحصیلی ، امسال در جهان با دو راهی حفظ سلامت یا بازگشایی مدارس مواجه شده‌است.

با این وجود کشورها سیاست‌های متفاوتی را برای مدارس و سال تحصیلی خود در پیش گرفته‌اند. سیاست‌هایی که گاهی با انتقاد و اعتراض هم همراه شده است.

 

 

در ایران وزارت آموزش و پرورش مناطق را با رنگ‌های سفید، زرد و قرمز مشخص کرده و حضوری یا غیرحضوری بودن مدارس را بر مبنای این تقسیم‌بندی گذاشته‌است. در شهرهای قرمز کلاس‌ها کاملا غیرحضوری، در مناطق زرد ترکیبی از حضوری و غیرحضوری و در شهرهای سفید کلاس‌ها کاملا به صورت حضوری برگزار خواهند شد.

 

 

علاوه بر ایران فرانسه هم قصد دارد مدارس خود را از ابتدای سپتامبر بازگشایی کند اما قوانین سختگیرانه‌ای برای رعایت رپروتکل‌های بهداشتی در مدارس این کشور رعایت می‌شود. مثلا معلم‌ها و دانش‌آموزان موظفند علاوه بر رعایت فاصله یک متری در تمامی زمان مدرسه از ماسک استفاده کنند و مدارس باید هر روز تمامی سطوح را ضدعفونی کنند.

ایتالیا هم با تمام سخت‌گیری‌هایی که در دوران شیوع کرونا دارد به سراغ بازگشایی مدارس از نیمه سپتامبر رفته. اما این بازگشایی با محدودیت‌های شدیدی همراه خواهد بود. تعداد دانش‌آموزان و فاصله بین آنها باید رعایت شود و برای جلوگیری از تجمع باید کلاس‌ها در ساعات مختلف آغاز شوند.

 

تمام ایالت‌های آلمان هم به این نتیجه رسیده‌اند که باید بعد از تعطیلات تابستانی بچه‌ها را به مدرسه فرستاد. اما این کشور هم مثل سایر کشورهای اروپایی قوانین سختگیرانه‌ای برای دانش‌آموزان و کادر آموزش در جهت حفظ تمام پروتکل‌های بهداشتی خواهد داشت.

سایر کشورهای اروپایی هم به همین ترتیب با تفاوت‌های جزئی مدارس خود را بازگشایی کرده‌اند. برخی فعالین اجتماعی خواستار تعطیلی دو ساله مدارس تا برطرف شدن کامل خطر کرونا بودند و به بازگشایی مدارس اعتراض داشتند.

اما با توجه به نقش مدارس در اجتماعی شدن دانش آموزان نمی‌توان به این راحتی چشم بر روی این نهاد اجتماعی بست. بنابراین به نظر می‌رسد ایده درست برای برقراری مدارس در این شرایط، همان بازگشایی با رعایت پروتکل‌های بهداشتی باشد. با این وجود بسیاری از والدین هم در تمامی کشورها حاضر به فرستادن بچه‌ها به مدرسه نشده‌اند و به این ترتیب شکاف اجتماعی در زمینه یادگیری افزایش خواهد یافت.

 

 

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *