قدرت خرید چیست؟

قدرت خرید چیست؟ شاید این اصطلاح بارها به گوش شما خورده باشد. همان طور که می‌دانیم بسیاری از اصطلاحات اقتصادی کاملا نسبی بوده و نمی‌توان تعریف دقیق و واضحی از آنها به نمایش گذاشت. مثلا پدیده‌ای به نام فقر یک پدیده نسبی است و ممکن است فردی در مقایسه با یک نفر ثروتمند تلقی شود اما در عوض برابر خیلی از افراد فقیر محسوب می‌شود.

با این حال برای ارائه تعریف دیقیقی از این اصطلاحات معمولا یک توضیح مختصر ارائه شده است، اما برای تعریف قدرت خرید می‌توان با یک سوال ساده شروع کرد. آن هم اینکه  با یک واحد پول (یک دلار، یک یورو، صدهزار ریال) چقدر توان خرید کالا و خدمات دارید؟ مثلا فرض کنید یک نفر در سال ۱۳۹۰ با صد هزار تومان به مغازه می‌رفت. همین فرد با همین پول در سال ۱۳۹۷ هم به مغازه می‌رود. قدرت خرید در این هفت سال کم شده است، چون با سبد کوچک‌تری از مغازه خارج می‌شود.

 

قدرت خرید جغرافیایی

حالا تصور کنید که با صد هزار تومان در تهران برای خرید از خانه خارج شود. همین فرد با همین پول در شیراز می‌تواند سبد کالای بزرگ‌تری بخرد. پس قدرت خرید در تهران کم‌تر از شیراز است. اما نکته جالب‌تر، مقایسه قدرت‌خرید افراد در تهران و برلین است. یک فرد معمولی در برلین، ماهانه در حدود هزار و پانصد یورو برای ملزومات اولیه زندگی خرج می‌کند. (حدود یک‌سوم این مبلغ برای اجاره آپارتمانی کوچک هزینه می‌شود.)

اما با همین مبلغ (حدود سی میلیون تومان- مهرماه ۹۷) در یک ماه تهران می‌شود سبدی چندبرابر بزرگ‌تر خرید. شاید سریع اعتراض کنید که درآمد فرد برلینی بزرگ‌تر از ۱۵۰۰ و فرد تهرانی خیلی کم‌تر این رقم است. اما برخلاف تصور عموم، درآمد نقشی در قدرت خرید ندارد.

 

قدرت خرید و کارت‌های اعتباری

طبق تحقیقات اقتصاد دانان هم‌اكنون در سراسر دنيا، كارت‌هاي اعتباري متنوع بخش عمده‌اي از پرداخت‌ها را به خود اختصاص داده است. در تمام دنيا ميزان و سقف اعتباري كه به هر شخص داده مي‌شود بستگي زيادي به درآمد و توان بازپرداخت وي دارد و دارنده اين كارت‌ها پس از تعيين اعتبار مي‌تواند از محل اين اعتبار، كالا و خدمات مورد نظر را خريداري كرده و در هنگام سر رسيد آن را يكجا يا به صورت اقساط، باز پرداخت كند. تقريباً در اكثر نقاط جهان، افراد اعتبار سنجي شده و با مشخص شدن اعتبار هر شخص، كارت اعتباري داراي سقف اعتبار معيني صادر مي‌شود كه كمترين ريسك عدم بازپرداخت را دارد. بنابراین خرید اعتباری قدرت خرید مصرف کنندگان را افزایش میدهد.

نکته ای که یکی ا زمهم ترین اهداف باشگاه مشتریان است. در واقع با استفاده از اعتبار چه در کارت و چه در اپلیکیشن شما با پولی خرید می‌کنید که هنوز دست شما نیست.

بنابراین عضویت در باشگاه مشتریان تارا می‌تواند تا حدودی کاهش قدرت خرید در چامعه را مدیریت کند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *