QR CODE چیست؟

برای خرید کردن با اپلیکیشن تارا نه نیاز به کارت دارید نه لازم است هیچ‌گونه تماسی داشته باشید. بلکه تنها با اسکن QR Code  می‌توانید به راحتی خرید خود را انجام دهید.

استفاده از QR code در این سیستم به چند دلیل عمده و بر مبنای مزیت‌های این روش پرداخت انتخاب شده‌است:

  • قابلیت اسکن با تلفن همراه
  • درصد خطای بسیار پایین در اسکن بارکد
  • تنوع بالای ذخیره انواع اطلاعات عددی، حروفی یا ترکیب آن‌ها
  • سهولت دسترسی و امنیت بیشتر

جالب است بدانید که در چندسال اخیر استفاده از QR code تحول اساسی در زمینه پراخت به وجود آورده است. برای مثال مطالعات نشان می‌دهد که استفاده از کدهای QR توسط مصرف‌کنندگان نسبت به سال گذشته 50 درصد در سطح جهانی افزایش یافته که این استفاده بیشتر توانسته تا حدود 84 درصد فروش را بیش از سایر روش‌های پرداخت افزایش دهد.

 

اما QR code چیست؟

QR   مخفف (Quick Response Code) یا کدهای واکنش سریع است.  این کدها به صورت مربعی شکل است.  برخلاف بارکدهای استاندارد UPC که از خطوط عمودی و اعداد تشکیل شده‌اند، یک کد QR نه تنها حاوی اطلاعات بسیار بیشتری است، بلکه می‌توان به سرعت به اطلاعات گسترده‌ای که در آن وجود دارد، دسترسی پیدا کرد. علاوه بر این کد QR فاقد هرگونه اجزای الکتریکی بوده یا نیازی به فناوری سخت‌افزاری خاصی ندارد.

کدهای QR را‌ می‌توان به کمک گوشی‌های هوشمند اسکن کرد. این کدها می‌توانند حاوی اطلاعاتی نظیر آدرس اینترنتی، نام، نشانی، تلفن، متن دلخواه یا هر اطلاعات دیگری باشند و در صورتی که این کد حاوی نشانی اینترنتی خاصی باشد، پس از اسکن آن توسط گوشی هوشمند، نشانی رمزگشایی شده و صفحه مورد نظر باز می‌شود.

پرداخت با QR code تا چه اندازه امن است؟

در مرحله اول برای اطلاع از امنیت پرداخت با QR Code کافیست مقایسه‌ای بین این سیستم و کارت‌های بانکی داشته باشیم. شما در پرداخت‌های بانکی مجبور هستید که رمز کارت خود را وارد دستگاه فروشنده کنید و حتما کارت خود را در دستگاه کشیده یا روبروی آن قرار دهید اما پرداخت با QR Code بسیار ساده‌تر است. دیگر نیازی به وارد کردن رمز خود در دستگاه فروشنده ندارید و با اسکن کد QR پذیرنده که می‌تواند روی کاغذ یا موبایل فروشنده باشد، اطلاعات فروشنده را مشاهده می‌کنید و با تایید در موبایل خودتان پرداخت را انجام می‌دهید.

از سوی دیگر از آنجایی که که مشتری کل فرآیند خرید را بدون وارد کردن رمز در دستگاه فروشنده و تماس فیزیکی شروع و کنترل می‌کند، امکان تقلب به طرز قابل توجهی کاهش می‌یابد. همچنین برای فروشندگان نیز خطر کمتری به همراه دارد چرا که آنها می‌توانند پرداخت‌های انجام شده را از طریق پیام‌های متنی چک کنند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *